KAO-DATUMOU

Porady: zdrowie, potencja, uroda…

Impotencja – jakie są jej najczęstsze przyczyny?

Impotencja jest problemem, który dotyczy nawet trzech milionów mężczyzn na terenie Polski. Może ona posiadać różnorodne przyczyny, nie tylko te o podłożu psychicznym, ale również i fizycznym. Impotencję nazywa się inaczej płciową niemocą albo zaburzeniami w zakresie erekcji. Przejawia się ona w braku erekcji i niepłodności. Dobra wiadomość jest taka, że są pewne sposoby na jej skuteczne wyleczenie.

Możliwie powody, dla których pojawia się impotencja

W większości wypadków impotencja posiada psychogenne podłoże, tym bardziej jeżeli chodzi o młodych panów. Czynnikiem, który ją powoduje, będzie głównie stres, który stanowi niestety nieodzowny element w naszym życiu. Stres wynika także z obaw o swoje seksualne możliwości, młodzi mężczyźni obawiają się kompromitacji. Czasami kłopoty z erekcją są wynikiem przeświadczenia, iż aktywność seksualna, której celu nie stanowi prokreacja, stanowi coś nieodpowiedniego. Kłopoty z osiąganiem wzwodów występują również u osób cierpiących na stany depresyjne. Zaawansowana depresja niekiedy prowadzi do zupełnej seksualnej niemocy. Przyczyną impotencji są także zaburzenia w funkcjonowaniu hormonalnej gospodarki, szczególnie dotyczy to panów w czasie andropauzy, kiedy dochodzi do zmniejszenia ilości nadnerczowych androgenów oraz testosteronu w męskim organizmie. Na seksualną sprawność, wpływa niekorzystnie także nazbyt intensywne produkowanie prolaktyny.

Pośród wielu mężczyzn, impotencja wywoływana jest przez problemy naczyniowe. Metoda działania erekcji, opiera się przede wszystkim na przepływaniu krwi, a nawet niewielkie zmiany w tymże zakresie, będą w stanie doprowadzić do kłopotów z erekcją. Co istotne, z impotencją mierzą się w dużej mierze mężczyźni cierpiących na wieńcową chorobę. Zaburzenia potencji wywołane mogą zostać przez takie schorzenia, jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy też miażdżycę. Impotencję mogą spowodować kłopoty neurologiczne, obejmujące układ obwodowy i ośrodkowy. Jeżeli mamy na myśli ośrodkowy układ, taki problem mogą stanowić urazy o charakterze mechanicznym oraz nowotwory mózgu. Nierzadko impotencję mogą wywoływać udary mózgu w lewej półkuli, zaś jej przyczynę stanowi skroniowa padaczka. Środki stosowane podczas leczenia padaczki, nierzadko prowadzą do powiększenia się tegoż problemu. Na erekcję, działać może również uraz mechaniczny w rdzeniu kręgowym. W wypadku jego zerwania, porażenie kończyn dolnych wykazuje trwały charakter, identycznie będzie w wypadku impotencji. Czasami dochodzi do tego, że schorzenia neurologiczne (choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane) minimalizują odczuwanie seksualnego popędu. Mężczyzna ma wtedy kłopoty ze wzwodami. Na erekcję w niekorzystny sposób wpływać mogą także leki o działaniu uspokajającym, antydepresanty, hormony czy też niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym. Według wielu badań w 25 procentach przypadków, impotencję wywołują czynniki mieszane. Młodzi panowie zwykle cierpią z powodu impotencji, z uwagi na czynniki psychologiczne. Mężczyźni w starszym wieku zwykle cierpią na impotencję spowodowaną różnymi schorzeniami, co nierzadko przejawia się w kłopotach z erekcją.

Czynniki, które doprowadzają do występowania symptomów impotencji

Istnieje wiele czynników, które doprowadzają do występowania objawów impotencji, a wśród nich:

  • korzystanie z różnych używek (narkotyki, papierosy i alkohol),
  • przewlekły stres spowodowany problemami rodzinnymi czy też pracą,
  • używanie anabolicznych środków celem zwiększenia mięśniowej masy,
  • otyłość albo nadwaga,
  • prowadzenie siedzącego trybu życia.

Impotencja – w jaki sposób wpływa na życie codzienne i męską psychikę?

Kłopoty z potencją, w sporej mierze prowadzą do zaniżenia poczucia własnej wartości u mężczyzn. Mężczyźni odczuwają uczucie zagrożenia, wstyd i strach, z tego względu, że nie mogą zaspokoić własnej partnerki. Czasami lęki stają się bardzo nasilone, osoby te zaczynają więc szukać przyczyn tego stanu. Oskarżając nierzadko swoje partnerki, prowadzą do wielu kłótni, które zakończyć się mogą nawet i rozstaniem. Co istotne, impotencja może także doprowadzić do zaburzeń wytrysku czy też zmniejszenia libido.